Jak vybrat kuchyňský dřez

Materiál

V první řadě je potřeba vybrat materiál. Naše studio doporučuje kvalitní nerezové a granitové (tento název se používá pro lisovaný drcený kámen) dřezy od společnosti Schock, které nám po letech navrhování kuchyňských linek přijdou z hlediska funkčnosti, designu, údržby a odolnosti nejlepší.

Tvar

Podíváme-li se blíže na tvar, vždy je potřeba dávat pozor na to, aby měl dřez dostatečný spád a voda tak bezproblémově odtékala. Častokrát se můžeme setkat s designovými dřezy, které toto pravidlo nedodržují a neposkytují pak, navzdory své vysoké ceně, očekávaný komfort.

Další z nástrah, které na nás při výběru dřezů mohou čekat, jsou příliš ostré hrany rohů a vnitřních stěn, které velmi znesnadňují čištění. Důležité je také vybrat vhodnou velikost dřezu – ne příliš velký, aby neukrajoval zbytečně velký prostor z pracovní plochy, ale zároveň dostatečně velký, aby umožňoval pohodlné umývání nádobí a jiných kuchyňských předmětů denní potřeby, které není vhodné čistit v myčce.

Systém usazení dřezu

Posledním ale neméně důležitým faktorem je také usazení dřezu v kuchyňské lince. V zásadě je na výběr ze tří možností – usazení na kuchyňské desce, zarovnání do roviny s deskou, nebo usazení pod deskou (poslední dvě varianty jsou vhodné pouze při použití kamenné nebo keramické pracovní desky).

Každá možnost poskytuje určité výhody a nevýhody, ať už jde o estetické nebo praktické hledisko. Naše studio doporučuje dřezy usazené do roviny s deskou, jelikož je zde poměr výhod a nevýhod nejpříznivější.

Při usazení dřezu na desku vzniká mezi deskou a dřezem drobná spára, ve které se usazují nečistoty z pracovní desky a která se obtížně čistí. Zároveň se nečistoty z pracovní desky nedají jednoduše smést přímo do dřezu, protože nám v tom brání jeho okraj.

Při usazení pod deskou podobný problém nastává v místě napojení na desku zespoda – zde již nečistota není na první pohled vidět, ale čištění je ještě o něco obtížnější. Tomu se při použití varianty zarovnání s deskou vyhneme. Případná spára je při tomto řešení vyplněna tmelem, který zabrání usazování nečistot. Vhodným barevným laděním tmelu je dosaženo designové čistoty.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat, s radostí vám pomůžeme.