Jak vybrat pracovní desku

Pracovní desky jsou jednou z nejnamáhanějších ploch v kuchyňské lince, často i v celé domácnosti. Tomu by měla odpovídat také kvalita materiálu. Pokusíme se vám poradit, jakým způsobem si vybrat vhodnou desku na základě vašich individuálních potřeb.

Materiál

Materiály zde seřadíme cenově od nejlevnějších po nejdražší.

Nejčastěji používanou kategorií mezi pracovními deskami v kuchyních jsou desky z materiálu, kterému se zkráceně říká MDF. Jedná se o desky z drceného a vrstveného dřeva, které se vyrábí bez použití lepidel.

Další z variant, které máme při výběru materiálu kuchyňské pracovní desky k dispozici, jsou desky z umělého kamene, v jejichž složení se v hojnější míře vyskytuje pojivo (15-25%). Výhodou těchto desek je nižší pořizovací cena než u přírodního kamene, ale i než u tvrzeného kamene. Desky se také snadno tvarují, opracovávají a opravují. To umožňuje, mimo jiné umístění dřezu a dalšího kuchyňského příslušenství do roviny s pracovní deskou, čímž se dosáhne zamýšlené tvarové čistoty. Značnou nevýhodou pak jsou nižší tepelná i mechanická odolnost. Vzhledem k těmto nevýhodám naše studio tento typ desek nedoporučuje, ani neprodává, protože nesplňují námi očekávaný poměr cena/výkon.

Tvrzený kámen, s obsahem plniva 93% a pouhými 7% dodatečných materiálů (pojivo a pigmenty), již nevýhody předchozí kategorie nemá a je mechanickými vlastnostmi velmi blízko přírodnímu kameni. Nevýhodou je pak vyšší pořizovací cena, kterou ale z hlediska poměr cena/výkon považujeme za velmi příznivou. Naopak velkou výhodou je jednotná barevnost v celé délce materiálu. Tento druh desek naše studio nabízí pod značkou německého výrobce “Systemo”.

Pomyslným vrcholem v odolnosti materiálů kuchyňských pracovních desek je keramika. Keramické pracovní desky se vyrábí v mnoha různých barevných provedeních a jejich výhodou je, oproti deskám z umělého a přírodního kamene, poměrně nízká hmotnost. Tyto v podstatě dokonalé vlastnosti jsou ale vykoupeny vyšší cenou. Keramické pracovní desky nabízí naše studio, jako jedno z mála v ČR, také pod značkou “Systemo”.

Přírodní kámen je pak z naší cenové tabulky trochu stranou, protože cena se zde odvíjí přímo od konkrétního druhu, či kusu kamenné desky a cenový rozsah tak může být značný. Přírodní kámen však kromě pocitu z přírodního materiálu v oblasti kuchyňských desek nenabízí žádné výhody oproti kameni umělému (tvrzenému), s výjimkou žuly.

Na co nezapomenout

Z praktického hlediska je nejdůležitější dlouhá životnost, mechanická a tepelná odolnost a snadná údržba. Pracovní deska by  také ,vzhledem k tomu, že zabírá v kuchyňské lince poměrně velkou plochu, neměla narušovat design celé kuchyně.

Odolností a dlouhou životností vynikají zejména pracovní desky z umělého kamene (do 7% pojiva), přírodní kámen a keramika.

Důležitým krokem při výběru správné desky je správný odhad provozu kuchyně v domácnosti. Pokud je kuchyň denně intenzivně užívána, opravdu doporučujeme připlatit si za některou odolnější variantu. V opačném případě bývá deska po pár letech na odpis.

U keramických pracovnách desek nebo u desek z technického a přírodního kamene se nesmí zapomenout na to, že jakmile se do desky udělají výřezy pro dřez, varnou desku, nebo třeba zásuvky, nelze již pozice těchto příslušenství měnit. Vše je tedy třeba, vzhledem k vysoké pořizovací ceně, pořádně promyslet.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat, s radostí vám pomůžeme.